Poduszki dla dziecka – dlaczego nie powinno się ich stosować u noworodków i niemowląt?

Prawdą jest, że poduszki dla dziecka nie powinny być stosowane w przypadku noworodków i niemowląt. W tej kwestii nie ma kompromisów i powinno się zrezygnować nawet z tych najcieńszych modeli. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najmłodsi nie mają pełnej kontroli nad swoim ciałem i w trakcie snu mogą wtulić twarz w poduszkę, co w konsekwencji przyczyni się do jego uduszenia. Argumenty są brutalne, jednak statystyki w tej kwestii nieubłagane. Okazuje się bowiem, że aż 25% przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej odnotowuje się wśród dzieci, które w swoich łóżeczkach miały poduszkę lub pluszaka.


Istnieją jednak dwa wyjątki, w których małe poduszki dla dzieci mogą być stosowane. Pierwszą z nich są kwestie rehabilitacyjne, kiedy to maluch urodził się ze zniekształconą główką lub nabawił zniekształcenia w pierwszych miesiącach swojego życia. W takim celu stosuje się poduszkę specjalistyczną. Należy ją jednak dobrać w konsultacji z fizjoterapeutą. Drugi przypadek, kiedy możliwe jest stosowanie poduszki to spacery i jazda samochodem. Odpowiednia poduszka tzw. motylek zamortyzuje część wstrząsów oraz zapobiegnie zbyt gwałtownych ruchom głowy niemowlęcia.

Jaka poduszka dla dziecka? Wybierz odpowiednią

Odpowiadając na pytanie – jaka poduszka dla dziecka będzie odpowiednia – przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Pierwsza poduszka dla malucha powinna być niewielka. Wystarczy taka o wymiarach 40x40, a także musi być płaska. Wówczas nie spowoduje wygięcia odcinka szyjnego zarówno w momencie leżenia na plecach, brzuchu, a także na boku. Koniecznym jest również zwrócenie uwagi na materiały, z jakich została wykonana. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się bawełna lub bambus. Poduszki z naturalnych materiałów ułatwią bowiem wentylację, zapobiegną nadmiernemu poceniu się głowy malucha, a także nie spowodują podrażnień jego delikatnej skóry. Istotne jest również wypełnienie poduszki. W przypadku maluchów dobrym rozwiązaniem okaże się to wykonane z syntetycznych materiałów. Taką poduszkę można bowiem często prać, dzięki czemu nie będą się w niej gromadzić roztocza, a w konsekwencji nie uczuli malucha.

Kiedy poduszka dla dziecka może być bezpiecznie stosowana?

Za datę, kiedy poduszka dla dziecka może być bezpiecznie stosowana, przyjęło się ukończenie przez malucha 2. roku życia. Istnieje również druga teoria, która głosi, że dziecko można kłaść na poduszce w momencie, kiedy będzie ono spało już w standardowym, pozbawionym szczebelek łóżku. Bez względu jednak na to, kiedy zdecydujemy się na zastosowanie wyżej wspomnianej, jedno jest pewne – powinna być ona właściwie dopasowana do potrzeb dziecka.