Podchodzisz do pierza niczym pies do jeża? Pozwól nam zgadnąć – wszystko to z powodu widma konieczności prania wyrobów puchowych. Wiele osób rezygnuje z puchowej pościeli jeszcze zanim zacznie z nią przygodę na dobre z obawy przed koniecznością prania jej w inny sposób, niż pościel syntetyczną. Niepotrzebnie, zwłaszcza, że puchowa pościel zalicza się do najwygodniejszej i najzdrowszej. Naturalnie powłoczki, zarówno na kołdry jak i na poduszki z gęsiego pierza i puchu, prać można systematycznie w pralce automatycznej. Same zaś poduszki oraz kołdry z puchem w środku – regularnie trzepiemy oraz wietrzymy. Wypełnienie z puchu to jednak jedynie część takiej pościeli, otoczonej tkaniną. Powstaje zatem kluczowe pytanie:

Jak się pierze pierze?

Co do tego jak prać pościel z pierza i puchu możesz mieć początkowo wiele wątpliwości. Przede wszystkim pragniemy Cię uspokoić, że przy odpowiedniej pielęgnacji specjalistyczne pranie puchowych kołder i poduszek może odbywać się nawet raz na kilka lat. Taka pościel należy wówczas oddać do zwykłej pralni chemicznej albo do specjalnego punktu wyspecjalizowanego właśnie w czyszczeniu pościeli puchowej. Zanim po raz pierwszy będziesz potrzebować uprać pościel z gęsiego pierza z pewnością znajdziesz taki najbliższy punkt.

Jak dbać o kołdrę z puchu?

Przede wszystkim pościel wypełnioną gęsim puchem warto codziennie dokładnie strzepywać, dzięki czemu zachowa ona długo swój pierwotny kształt oraz grubość. Nawyk strzepnięcia pojawia się szybko u właścicieli puchowych kołder, wcale nie zajmuje zbyt wiele czasu i staje się  niezauważalnym elementem codziennej rutyny. Taka kołdrę od czasu do czasu po wyjęciu z powłoczki warto przewietrzyć, na przykład na balkonie albo na werandzie. Pamiętaj jednak, że duża wilgoć nie służy pościeli, dlatego lepiej obserwować pogodę i wybierać na te zabiegi możliwie suche dni. Jak widać: strzepywanie i suszenie nie są czynnościami bardzo angażującymi, a czasami bardziej można namęczyć się podczas prania ciężkiej i nieprzyjemnej w dotyku kołdry z wypełnieniem z tworzywa sztucznego w domowej pralce. Jeżeli zatem chcesz uniknąć częstego prania kołdry a przy tym zdrowo, wygodnie i smacznie spać – wybierz kołdrę puchową!

Jak dbać o poduszki z pierza?

O poduszki z pierza dbamy bardzo podobnie jak o puchowe kołdry. Również poduszkę należy wietrzyć co kilka tygodni – najlepiej razem z kołdrą puchową.

Puchowa pościel, wbrew pozorom, nie jest tak trudna i wymagająca w pielęgnacji, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie to najbardziej miękka i przyjazna dla skóry. Pościel z wypełnieniem naturalnym pozwala skórze oddychać. Zimą zapewnia ciepło, latem – nie przegrzewa. Jeżeli cierpisz na przykład z powodu trądziku lub przetłuszczających się włosów albo innych dermatologicznych problemów to właśnie naturalna poduszka i kołdra będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Nie warto rezygnować z przyjemnej, zdrowej pościeli tylko z powodu mitów o jej żmudnej i wymagającej pielęgnacji.